Quick Links

Useful Links

Bishop Thomas Grant School

Extra Curricular

School Clubs & Boosters For Summer Term 2022   

Monday          

Before School

Activity

Start/Finish Time

Location

Year Group(s)

Spanish Club

7.45-8.30

CB1

Various Year Groups

Basketball

7.30-8.35

Sports Hall

Year 9,10,11 & 6th Form

Lunchtime

Mellow Monday Wellbeing

12.45-13.30

C19

Year 11

David Attenborough Club

12.45-13.30

Learning support

Various Year Groups

6th Form Fitness Suite

12.55-13.25

Fitness Suite

6th Form

Social Table Tennis

12.55-13.25

Gym 1

Various Year Groups

String Chamber Ensemble

12.45-13.30

C21

Various Year Groups

Music Theory Club

12.45-13.30

C21

Various Year groups

Percussion Club

12.45-13.30

C22

Various Year Groups

School Production Calls

12.45-13.30

C20

Various Year Groups

After School

French Booster

15.15-16.00

C01

Year 11

Duke of Edinburgh

15.20-16.15

SG1

Duke of Edinburgh Students Only

Table Tennis

15.15-16.15

Gym 1

Year 7, 8 & 9

Netball

15.15-16.15

Upper Playground

Year 7 & 8

English Intervention

15.15-16.00

A27

Year 11

Drama & Theatre Written Paper Focus

15.15-16.00

Theatre

Year 11 & 12

Ancient Greek Club

15.15-16.10

C02

Please see Dr Sini-Spencer

GCSE PE Booster

15.15-16.15

A04 & A05

Year 11

RS Revision / Essay skills

15.15-16.15

C03

Year 13

Science Club

15.15-16.00

A33

Year 7

A Level Biology Drop in

15.15-16.15

A30

Year 12 & 13

Tuesday   

Before School

Spanish Club

7.45-8.30

CB1

Various Year Groups

Latin Booster

8.00-8.30

C02

Year 11

Girls Basketball

7.30-8.30

Sports Hall

Various Year Groups

Table Tennis

7.30-8.30

Gym 1

Year 10 & 11

Lunchtime

Chess Club

12.45-13.30

SG3

Year 7

Pitch Perfect Club

12.45-13.30

Learning Support

Various Year Groups

Social Table Tennis

12.55-13.25

Gym 1

Various Year Groups

Brass Band

12.45-13.30

C20

Various Year Groups

School Production Calls

12.45-13.30

C20

Various Year Groups

After School

Athletics Club

15.15-16.15

Lower Playground

Various Year Groups

Fitness Suite

15.15-16.15

Fitness Suite

Year 10, 11 & 6th Form

Harlequins Rugby Project

15.15-16.15

SCRC

Invite Only

School Orchestra

15.15-16.45

C20

Various Year Groups

School Production Calls

15.15-16.45

C21

Various Year Groups

Wednesday 

Before School

Spanish Club

7.45-8.30

CB1

Various Year Groups

Basketball

7.30-8.30

Sports Hall

Year 7

Catholic Christianity Revision

7.30-8.30

C19

Year 11

Lunchtime

Junior Debate Club

12.45-13.25

A22

Year 7 & 8

Speakers Corner Club

12.45-13.30

Learning Support

Various Year Groups

Gardening Club

12.45-13.25

Upper Playground

Various Year Groups

Wellbeing Games / Discussion

12.45-13.30

C19

Year 12 & 13

History Club

12.45-13.15

C16

Year 7-9

RE Homework Club

12.45-13.30

C11

Year 7 & 8

Jazz Band

12.45-13.30

C20

Various Year Groups

School Production Calls

12.45-13.30

C20

Various Year Groups

6th Form enrichment

13.35-15.15

C20

Year 12 & 13

After School

History Booster

15.15-16.30

SG3

Year 11

13C1 Maths Booster

15.15-16.30

A11

Year 13

Girls Rugby

15.15-16.15

Streatham Common

Various Year Groups

Staff Fitness

15.15-16.15

Fitness Suite

Staff

Cricket

15.15-16.15

Lower Playground

Various Year Groups

STEM Club

15.15-16.15

A33

Year 8

STEM Club

15.15-16.15

A32

Year 9

GCSE Art Booster

15.15-16.30

C27

Year 10 & 11

GCSE Art Booster

15.15-16.30

C28

Year 10

Chapel Choir

15.15-16.45

C20

Various Year Groups

School Production Calls

15.15-16.45

C21

Various Year Groups

Thursday

Before School

Football

7.30-8.30

Sports Hall

Year 9 & 10

Fitness Club

7.30-8.30

Gym 2 / Fitness Suite

Various Year Groups

Lunchtime

Craft Machine Club

12.45-13.30

Learning support

Various Year groups

Yr 13 English Literature Booster

12.55-13.25

A27

Year 13

Fitness Suite

12.55-13.25

Fitness Suite

6th Form

Wall Ball

12.55-13.25

Sports Hall

Various Year Groups

Wellbeing Games / Activities

12.45-13.30

C19

Year 8

Keyboard Club

12.45-13.30

C20

Various Year Groups

After School

Economics Drop in Session

15.25-16.20

SG1

Year 12 & 13

11A8 Maths Booster

15.25-16.30

A11

Year 11

Netball

15.15-16.15

Sports Hall

Year 9 & 10

Volleyball

15.15-16.15

Sports Hall

Year 7, 8 & 9

History

15.15-16.30

C12

Year 11

Judaism Revision

15.15-16.15

C18

Year 11

Latin Clinic

15.15-16.15

C02

Year 7 - 13

French GCSE Booster

15.25-16.15

CB4

Year 10

Debate Club

15.30-16.30

A22

Year 9 - 13

Coding club

15.15-16.15

A02

Year 7

Computing Booster

15.30-16.30

A01

Year 11

School Production Calls

15.15-16.45

C20

Various Year Groups

A Level Chemistry Drop In Session

15.15-16.15

A36

Year 12-13

Friday         

Before School

Basketball

7.30-8.30 

Sports Hall

Year 8

Lunchtime

Business in the News Support Booster

12.55-13.15

SG1

Year 10

Games Club

12.45-13.30

Learning Support

Various Year Groups

French Film Club

12.45-13.30

CB5

Year 7 - 13

Gardening Club

12.45-13.25

Upper Playground

Various Year Groups

Pop Choir

12.45-13.30

C20

Various Year Groups

Basketball

12.55-13.25

Sports Hall

6th Form

After School

10A5 Maths Booster

15.25-16.30

A11

Year 10

Boys Football

15.15-16.15

Lower Playground

Year 7 & 8

Rounders

15.15-16.15

Upper Playground

Various Year Groups

Music Booster / Enrichment

15.15-16.15

C21

Year 10-13

Aspire

15.30-16.30

Theatre

Various Year Groups

The Library will be open everyday before school from 8.00am-8.30am and after school
(except Wednesdays) until 4.30pm for all Year Groups.
The Library will not open during lunch time or after school on a Wednesday.
STEM workshops - Year 10 invite/sign up only - 15.15 until 16.30 arranged on a half-termly 
basis by the teacher running the workshop
 

Copyright © 2022 Legal Information | Website Design: Greenhouse School Websites