Quick Links

Useful Links

Bishop Thomas Grant School

Staff List

Senior Leadership Team

Ms B Boyle

Headteacher

Mrs S Thompson

Deputy Headteacher / Teacher of Maths

Mr M Todd

Deputy Headteacher / i/c of Sixth Form / Teacher of Science

Mrs A O'Donovan

Assistant Headteacher /  Teacher of History / Designated Safeguarding Lead

Mr S Brzezicki

Assistant Headteacher / Teacher of English

Mr D O’Donovan

Assistant Headteacher / Teacher of Religious Education

Mrs J Levenson

Assistant Headteacher / Teacher of Sociology /  i/c of Sixth Form

Ms L Waterman

Assistant Headteacher / Teacher of Business Studies

Mr A McCarthy

Assistant Headteacher /  Work  related learning / Head of Business Studies 

Mrs L Odewale

Assistant Headteacher / Teacher of  ICT

Mr P Bennett

Assistant Headteacher / Teacher of Science

Mrs S Curry

Premises Manager

Religious Education

Mrs R Byrne

Head of Religious Education / Chaplaincy

Ms R Kane

2i/c of Religious Education / Chaplaincy

Mr A O'Donovan

Teacher of Religious Education / Assistant Headteacher 

Mr T Newell

Teacher of Religious Education / Wellbeing Co-ordinator (P / T)

Ms S Taggart

Teacher of Religious Education

Mrs K Bennett

Teacher of Religious Education (P / T)

Mr D O'Donovan

Teacher of Religious Education / Assistant Headteacher

Mr J Matthews

Teacher of Religious Education

Sister Dominic

School Chaplain (P / T)

English

Ms D Gelder-Smith

Head of English  

Mr S Brzezicki

Teacher of English / Assistant Headteacher

Miss D Levett

Teacher of English / KS3 Co-ordinator

Miss J Gray

Teacher of English / Joint Aspire and Gifted & Talented Coordinator / MUN Co-ordinator

Ms A Herbert

Teacher of English 

Ms G Morley

Teacher of English  / KS5 Co-ordinator

Ms B Shine

Teacher of English 

Miss D Ramdeen

Teacher of English

Mr P Daly

Teacher of English

Miss L McAdam

Teacher of English (P / T)

Miss L Macdonald

Teacher of English (P / T)

Maths

Ms T Matimba

Head of Mathematics

Mr A Ajose

2i/c of Mathematics / KS3 Co-ordinator

Mr  A Harvey

Teacher of Mathematics / KS5 Co-ordinator

Mrs J Pagnier

Teacher of Mathematics /  Head of Year 11 / Lead Practitioner

Miss P Athieno

Teacher of Mathematics  / Head of Year 8 (P / T)

Miss A Crescini

Teacher of Mathematics

Mr K Dete

Teacher of Mathematics

Miss C Downie

Teacher of Mathematics

Mr M Barrio

Teacher of Mathematics (P / T)

Mr P Athans

Teacher of Mathematics

Mrs K Adam

Teacher of Mathematics (P / T)

Ms N Khan

Teacher of Mathematics

Science

Miss A Taylor

Head of Science / Lead Practitoner

Mrs R Wood

2 i/c  of Science 

Miss F Kelly

Head of Chemistry / Teacher of Science  / Joint Aspire and Gifted & Talented Co-ordinator

Mr B Holiday

Head of Biology / Teacher of Science

Mr B Downton

Teacher of Science (P / T)

Mr P Athans

Head of Physics / Teacher of Science

Mr P Robbins

Teacher of Science 

Mr N Altamore

Teacher of Science

Mr M Todd

Deputy Headteacher / i/c of Sixth Form / Teacher of Science

Dr J Ragoobir

Teacher of Science 

Mr G Britton

Teacher of Science

Ms I Puri

Teacher of Science 

Mr P Bennett

Teacher of Science / Assistant Headteacher

 Art

Mrs M Halloran-Pine

Head of Art  (Acting)

Ms E Bradshaw

2i/c of Art (P / T)

Ms S Baker

Teacher of Art

Ms S Davis

Teacher of Art   

Mrs K Perry

Teacher of Art (P /T) 

Mr J Shaw

Art Technician (P / T)

Drama

Miss C Lingham

Head of Drama

Music

Mr H Eagles                 

Head of Music

Mr A Cunningham

2i/c of Music

Computing/ICT

Ms M Edward

Head of Computing & ICT

Mrs A Amedume

2 i/c of Computing &  ICT

Mr K Addai-Boamah

Teacher in charge of Computing  for KS4 / KS5

Mrs B Osei

Teacher of Computing & ICT  / Inclusion Manager

Mrs L Odewale

Teacher of  Computing & ICT / Assistant Headteacher

PE

Mr L Croucher

Head of PE

Mr H Bowen

 2i/c of PE / Teacher of PE

Miss R Gardner

Teacher of PE / Head of Year 7

Miss S Burke

Teacher of PE / Person in charge of House System

Mr A O'Brien

Teacher of PE / Head of Year 10

Mr D Dixon

Teacher of PE

Ms N Burmiston

Teacher of PE 

Ms L Fleet

Teacher of PE

History & Government & Politics

Mr J Taylor

Head of History / Government & Politics

Ms N De Stefano

2i/c of History  / Government & Politics / ECTs & PGCE Co-ordinator

Mr L Moulder

Teacher of History 

Ms H Harvey

Teacher of History 

Ms C Lambie

Teacher of History & Politics

Miss C Hayward

Teacher of History / Head of Year 9 (P / T)

Mrs A O'Donovan

Assistant Headteacher / Teacher of History / Designated Safeguarding Lead

Geography

Mrs F Barrie

Head of Geography

Miss E Wilson

2i/c of Geography (P / T)

Miss R Gardner

Teacher of Geography / Head of Year 7

Ms J Forde

Teacher of Geography / Head of Year 13

Mr O Lloyd

Teacher of Geography

Psychology

Mr D McDonald

Head of Psychology / EPQ Co-ordinator

Ms L Burnard

Teacher of Psychology / Academic Mentor (P / T)

Health & Social Care

Ms S Henry

Head of Health & Social Care / Vocational Education(P / T)

Ms L Burnard

Teacher of Health & Social Care / Academic Mentor (P / T)

Mr K Goldsworthy

Teacher of Health & Social Care (& General Cover teacher)

Sociology

Mrs A Lavelle         

Head of Sociology / UCAS Co-ordinator                                                         

Business Studies & Economics

Mr A McCarthy

Head of Business Studies / Work related learning / Assistant Headteacher

Mr R Amakye

Head of Economics

Ms L Waterman

Teacher of Business Studies / Assistant Headteacher

Miss M Brinkley

Teacher of Business Studies & Economics

Mr R Brooke

Teacher of Business Studies & Economics

Modern Foreign Languages

Mr S Lindsey Noble

Head of German / Director of Homework

Ms D Wilkinson

Head of French & Spanish (P /T)

Ms E Saxton

Teacher of Spanish (P / T)

Ms K Staniford

Director of EAL / Teacher of Spanish

Mr A McLintock

Teacher of MFL

Mrs M Mannarelli

Teacher of MFL / Head of Year 12

Ms C Memou

Teacher of MFL (P / T)

Classics

Dr E Sini-Spencer

Head of Classics (P / T)

Mrs M Mannarelli

Teacher of Classics / Head of Year 12

Ms C Hayward

Teacher of Classics / Head of Year 9 (P / T)

Inclusion

Mrs B Osei

Inclusion Manager

Mrs T Campbell

Inclusion

Miss M Pokorna

Inclusion

Learning Support Department

Ms J Wellington

SENDCO

Mrs E Allen

Deputy SENDCO (P / T)

Mrs J Jones

Higher Level Teaching Assistant

Miss M Pokorna

Higher Level Teaching Assistant

Ms A Barber

Learning Support Assistant (P / T)

Ms T Romans

Learning Support Assistant (P / T)

Mr S Owusu-Osei

Learning Support Assistant

Mr J Moore

Learning Support Assistant

Ms Z Norris

Learning Support Assistant (P / T)

Mr H Siddique

Learning Support  Assistant

Mr C St Louis

Learning Support Assistant 

Mr L Raida

Learning Support Assistant

Mr W Scarlett

Learning Support Assistant (P / T)

Ms E Chrismas

Learning Support Assistant

Mr M James

Learning Support Assistant

Ms W Boguta

Learning Support Assistant

Administrative Staff

Mr P Steward

Executive Business Manager (P / T)

Mrs  M Desira

Deputy Business Manager

Mrs J Sylvia

PA to the Headteacher

Mrs S Weir

Office Manager / Admissions Officer

Mrs H Capitelli

Receptionist / Office Administrator

Miss N Horri

Receptionist / Office Administrator

Mrs B Skalbania

Finance Officer 

Ms T Westlake

Pastoral Officer / Safeguarding

Mrs P Spinks

Pupil Services Officer (P / T)

Mrs M Desa

Departmental Assistant (P / T)

Mrs R McCready

Departmental Assistant (P / T)

Mrs R Texeira

Sixth Form Office Manager

Mrs D Anderson

Clerical Officer

Mrs L Baptiste

Sixth Form Study Supervisor

Miss S James

Attendance Officer

Support Staff

Mr J Favreau

Examinations Manager / Assistant Data Officer

Mr P Bull

Publicity / Oxbridge Preparation (P / T)

Ms S Taiwo

School Counsellor

Ms H Thompson

Data Manager

Mr A Echeverri

IT Technician

Mr R Hendrickson

IT Support Technician / Departmental Administrator

Mr M Hutchins

IT Network Manager

Ms A Naegeli

Cover Supervisor

Mrs T Campbell

Cover Supervisor

Mrs A Smith

Senior Science Technician

Mr J Thomas - Painal

Science Technician

Mrs K O'Connor

Librarian (P / T)

Mrs S Bragato

Librarian (P / T)

Premises Team & Lettings Staff

Mr S Curry

Premises Manager

Mr R McDougall

Premises Assistant

Mr M Williams

Premises Assistant

Mr A Echeverri

Lettings Assistant (P / T)

Mr O Echeverri

Lettings Assistant (P / T)

Miss K Molnar

Lettings Assistant (P / T)

Peripatetic  Teachers

Mr E McCullagh

Violin Teacher

Miss G Buckenham

Brass Teacher

Mr D Buskell

Percussion Teacher

Mr J Davies

Piano, Singing and Viola Teacher

Ms J Dolphin

Saxophone and Piano Teacher

Mr J Kitchman

Guitar Teacher

Mr O Chalk

Piano Tutor

Mr R Murtadha

Music Tutor

Ms H Gritton

Music Tutor

 

 

 

 

 

Copyright © 2023 Legal Information | Website Design: Greenhouse School Websites