Quick Links

Useful Links

Bishop Thomas Grant School

Extra Curricular

 Please click on the relevant day to find out what clubs are taking place.

Monday          

Before School

Maths Drop In Clinic

7.30-8.30

A14

11x5

Basketball

7.30

Sports Hall

Girls Only

Lunchtime

Maths Booster

12.50

A15

Year 7-11 

11x1 (Priority)

Keyboard Club

12.50-1.30

C21

Year 7 & 8

After School

Girls Football

3.30

SPH/Upper Playground

All Years

Trampolining

3.30

Gym 2

All Years

Tennis

3.30

Lower Playground

All Years

GCSE PE Booster

3.30

A05

 Year 11 GCSE

PE Cohort

Debate Club

3.30-4.30

A20

Year 8-13

French Drop In

3.15-4.15

C01

Year 10

Science Club

3.15-4.00

A32

Year 7

L3 BTEC ICT Booster

3.15

AB1/A03

Year 13 IT

STEM Club

3.15-4.30

A32

Year 8

GCSE/A Level Music Booster

3.15-4.30

C21

Year 9-13

Drama Club

3.15-4.15

Drama Studio

Year 7&8

Lambeth Phoenix Book Award Club

3.15-4.00

Library

Year 7

Ancient Greek Club

3.20-4.10

C02

Year 11

 

Tuesday   

Before School

Maths Drop In Clinic

7.30-8.30

A14

11x5

Basketball

7.30

Sports Hall

Year 8-10

Chapel Choir

8.30-9.05

C20

Year 8-11

Geography Booster

7.30-8.30

C17

11A1

Lunchtime

Junior Choir

12.50-1.30

C20

Year 7&8

Maths Booster

12.50

A15

Year 7-11

11x1 (Priority)

After School

Athletics

3.30

Various

All years

Netball

3.30

SPH/Lower Playground

Year 9&10

Cheerleading & Dance

3.30

Gym 2

Year 7

Orchestra

3.15-4.45

C20

Year 7-13

Wednesday 

Before School

Maths Drop In Clinic

7.30-8.30

A14

11x5

Basketball

7.30

Sports Hall

Year 7&8

Trampolining

7.30

Gym 2

All Years

Chapel Choir-Mass

7.50-8.30

Chapel

Year 8-13

Lunchtime

Junior Debate Club

12.50

A20

Year 7&8

Theory Club (Grades 1&2) 

12.50

C20

Year 7-13

Philosophy Club

12.50

C19

Year 9-10

Maths Booster

12.50

A15

Year 7-11

11x1 (Priority)

Polish Club

1.05-1.25

A04

Year 7-9

After School

Rounders

3.30

Upper Playground

Year 7&8

Handball

3.30

Lower Playground

Year 9&10

Table Tennis

3.30

Gym 1

All Years

Travel and Tourism Support

3.30-5.30

B13

Years 9-12

Bronze DofE Award

3.30-4.30

A31

Selected Year 9 Students

KS5 Geography Seminar/Lecture Series 

(every 3rd week of the month)

3.15-4.30

C13

Year 12&13

KS5 Geography Study Support/NEA Surgery

(every 1st, 2nd & 4th week of the month)

3.15-4.30

C16

By Appointment

Art Booster

3.15-4.15

C26

Year 10

Thursday

Before School

Maths Drop In Clinic

7.30-8.30

A14

11x5

Health & Fitness Club

7.30

Fitness Suite

All Years

Table Tennis

7.30

Gym 1

All Years

Current Affairs

7.30-8.25

C19

Year 9-13

Lunchtime

Maths Booster

12.50

A15

Year 11

11x1 (Priority)

After School

Cricket

3.30

Dulwich

Year 8

Athletics

3.30

Various

Year 8

Futsal

3.30

SPH/Lower Playground

Year 7

BTEC Sports Booster

3.30

AB2

Year 11 BTEC

Sport Cohort

Year 7 Book Club

3.15-4.00

Library

Year 7

Computing Class Controlled Assessment

3.15-5.00

A01

10C/C01

CiDA

3.15-5.00

A02

Year 11

STEM Club

3.15-4.30

A32

Year 9

KS5 Chemistry Drop In 

3.30-4.30

A36

Year 12&13

Chapel Choir

3.15-4.45

C20

Year 8&13

Geography Booster 

3.15-4.15

C17

11A1

Polish for GCSE 

3.15-4.15

CB4

Year 9&11


Friday         

Before School

Maths Drop In Clinic

7.30-8.30

A14

11x5 

Table Tennis

7.30

Gym 1

Squad Players & GCSE

Lunchtime

Maths Booster

12.50

A15

Year 11 11x1 (Priority)

After School

Cricket

3.30

Dulwich

Year 7

Business Booster

3.15-4.15

AB3

Year 9-13

GCSE/A-Level Music Booster

3.15-4.30

C21

Year 9-13

Theory Club (Grade 3 upwards)

12.50

C20

Year 7-13

 

Copyright © 2019 Legal Information | Website Design: Greenhouse School Websites